Ako si vybrať vhodný filter na vodu?

Voda prečistená filtrom na vodu chutí úplne inak. Ale filter na vodu nie je len o chuti. V závislosti od typu filtra môžete nielen zlepšiť chuť pitnej vody, ale tiež vyriešiť napríklad odchlórovanie, odželeznenie, zbavenie vody dusičnanov či dokonca prefiltrovať baktériami znečistenú vodu v jazere tak, aby sa dala piť. V neposlednom rade filtrovaná voda predlžuje životnosť spotrebičov.

Voda prečistená filtrom na vodu chutí úplne inak. Ale filter na vodu nie je len o chuti. V závislosti od typu filtra môžete nielen zlepšiť chuť pitnej vody, ale tiež vyriešiť napríklad odchlórovanie, odželeznenie, zbavenie vody dusičnanov či dokonca prefiltrovať baktériami znečistenú vodu v jazere tak, aby sa dala piť. V neposlednom rade filtrovaná voda predlžuje životnosť spotrebičov.

Doba čítania 7 min.
Klára, redakcia Heureka.sk

Typy vodných filtrov

Vodné filtre na pitnú vodu do filtračnej kanvice

Filtrom na úpravu pitnej vody sa tiež hovorí filtračné patróny. Obsahujú látky, ktoré zmäkčujú vodu, redukujú vodný kameň, odstraňujú ťažké kovy, zlepšujú chuť a vôňu vody. Dokážu tak prefiltrovať aj chlór, pesticídy, herbicídy a zvyšky liečiv.

  • Odstraňujú chlór, pesticídy, herbicídy, ťažké kovy a zvyšky liečiv

  • Zlepšujú chuť a vôňu vody

  • Lepšia chuť kávy a čaju

  • Vodný kameň sa neusadzuje v spotrebičoch

  • Nízka obstarávacia cena

  • Je potrebné filtre pravidelne meniť

Vďaka prefiltrovanej vode bude tiež káva či čaj chutiť lepšie, pretože sa tak plne rozvinie chuť a vôňa a navyše sa nebude usadzovať vodný kmeň v rýchlovarnej kanvici či v kávovare. Aby ste tieto filtre mohli používať, je potrebné zaobstarať si filtračnú kanvicu. Vo filtračnej kanvici filtre vydržia buď jeden mesiac alebo zvládnu prefiltrovať 150 litrov vody, záleží na tom, čo nastane skôr.

Vodné filtre do spotrebičov a zariadení

Tento typ filtrov môžete použiť do rôznych zariadení a spotrebičov, ako sú napríklad chladničky, kávovary, umývačky riadu, filtre pod drezom, systémy vodnej filtrácie a pod.

  • Robia vodu chutnejšou

  • Odstraňujú nepríjemné chute a zápachy

  • Znižuje tvrdosť vody

  • Znižujú zákal vody

  • Odstraňujú ťažké kovy

  • Cena môže byť vysoká

Cestovné vodné filtre

Cestovné vodné filtre sa pripevňujú na skladacie fľaše a práve vďaka filtru môžete piť aj vodu z potoka. Filter vodu prefiltruje a zbaví ju 99,9 % škodlivých baktérií, a to vrátane salmonely, cholery, E. coli a pod.

  • Vysoká účinnosť

  • Zbaví vodu škodlivých baktérií

  • Nízka hmotnosť

  • Závadnú vodu pretvorí na pitnú

  • Nekonečná životnosť

  • Vyššia cena

Ostatné zariadenia na úpravu vody

Zmäkčovače vody

Nenarušujú kvalitu vody a neodstraňujú z nej žiadne minerály, je teda vhodné používať ich aj na pitnú vodu. Zariadenie sa namontuje na hlavný prívod vody v dome či objekte, v ktorom nie je vlhko, nemrzne, kde je odpad a elektrická energia.

  • Znižuje tvrdosť vody

  • Odstraňuje vodný kameň

  • Voda je vhodná aj na pitie

  • Bezelektrické zmäkčovače nepotrebujú elektrinu

  • Nutnosť vykonávať pravidelnú údržbu

Existujú zmäkčovače klasickej katexovej celodomovej úpravy vody, katalytické a bezelektrické zmäkčovače vody, malé polyfosfátové filtre na konkrétne spotrebiče v domácnosti, ako je práčka, umývačka atď.

Pravidelne sa do zmäkčovača vody prisypáva tabletovaná soľ a raz ročne sa vykonáva dezinfekcia a pretesnenie zariadenia, kontrola riadiacej jednotky a výmena filtračných vložiek v predfiltri. Je tiež dôležité vykonávať mechanickú, prípadne uhlíkovú predfiltráciu, ktorá ochráni zmäkčovač pred pieskom, rezom, úlomkami z potrubia a pod. Na mechanické poškodenie sa totiž záruka neposkytuje.

Ionizátory zvyšujúce pH vody

Ionizátory vody sa integrujú do kuchynskej linky. Vďaka ionizátoru vody je možné vodu premeniť buď na alkalickú, alebo kyslú. Zatiaľ čo alkalická voda je vhodná na pitie a detoxikáciu organizmu, ionizovaná kyslá voda prospieva pleti aj pokožke tela a má silné dezinfekčné účinky. Do prístroja je možné pridať aj himalájsku kamennú soľ, ktorá dokáže vytvoriť extrémne hodnoty zásaditej či kyslej vody. Životnosť filtra je buď určité množstvo litrov vody (napr. 9000), alebo 1 rok.

  • Vodovodné batérie s displejom

  • Blahodarný vplyv na zdravie

  • Možnosť prisypať himalájsku kamennú soľ

  • Nutnosť vykonávať pravidelnú údržbu

Slovníček užitočných pojmov

Je proces odstránenia mikrobiologického znečistenia vody, ktoré spôsobujú baktérie, vírusy či iné mikroorganizmy nachádzajúce sa vo vode. Na dezinfekciu vody je možné použiť rôzne chemikálie (najčastejšie chlór), ktoré však pôsobia nepriaznivo na naše zdravie. Druhou možnosťou je dezinfekcia prostredníctvom UV lampy na vodu, ktorá predstavuje ekologický spôsob zneškodnenia baktérií a vírusov s 99,99 % účinnosťou.

Reverzná osmóza je filter na pitnú vodu poskladaný z niekoľkých filtračných stupňov, ktoré zaručia odstránenie všetkých nežiaducich látok z vody. Základom je molekulárna membrána s veľmi nízkou priepustnosťou (0,0001μm), ktorá ďalej prepustí iba samotné molekuly vody. Je potrebné, aby bola membrána chránená dostatočnou predfiltráciou, ktorú zaisťujú mechanické a uhlíkové filtre. Výhodou je variabilita a možnosť pridania ďalších filtračných stupňov – napr. UV lampa, mineralizátor, modul na alkalizáciu vody.

Tvrdosť vody sa vyjadruje množstvom vápnika a horčíka vo vode a uvádza sa v nemeckých stupňoch °dH, prípadne mmol/l. Tvrdá voda spôsobuje vznik vodného kameňa, ktorý býva pôvodcom množstva problémov – môže vážne poškodiť a znížiť životnosť zariadenia, taktiež pôsobí ako tepelný izolant, čo má za následok, že už malá vrstva vodného kameňa zvyšuje náklady na energie a zároveň znižuje účinnosť spotrebičov.

Katex je zmes, ktorá sa používa v zmäkčovačoch vody, ktorá slúži na zachytenie katiónov vápnika (Ca2+) a horčíka (Mg2+), vďaka čomu vodu zmäkčuje a zabraňuje tvorbe vodného kameňa. Životnosť katexovej zmesi je približne 10 rokov, potrebná je však regenerácia soľným roztokom.

Podobným spôsobom ako katex pracuje aj anexová zmes vo vnútri filtra na dusičnany a dusitany. Tá zachytáva ióny týchto nebezpečných látok a vymieňa ich za ióny iných, neškodných solí, čo zaisťuje účinné odstránenie dusičnanov a dusitanov z vody. Zmes je tiež potrebné regenerovať prostredníctvom soľného roztoku a jej životnosť je približne 10 rokov.

Rozbor vody slúži na zistenie množstva konkrétnych látok vo vode. Na základe individuálnych potrieb je možné vykonať meranie jednotlivých parametrov, komplexné informatívne rozbory vody a akreditované rozbory vody, ktoré spĺňajú požiadavky kolaudačného rozboru či minimálneho rozboru pre pitnú vodu podľa vyhlášky vlády SR.

Časté dotazy

Na zmäkčenie vody a zabránenie tvorby vodného kameňa, prípadne jeho permanentné odstránenie, slúžia zmäkčovače vody.

Nielen chlór, ale aj organické zlúčeniny, herbicídy, pesticídy a ďalšie škodlivé látky odstránia filter s aktívnym uhlíkom.

Železo a mangán môžete odstrániť tzv. odželezňovačmi vody alebo aj zmäkčovačmi vody so špeciálnou zmesou.

Pomôže UV lampa na vodu.

Hoci mechanické nečistoty nemusia predstavovať zdravotné riziko, môžu výrazne poškodiť či znížiť životnosť vašich spotrebičov, vykurovacích zariadení a vodovodných potrubí, preto ich treba odstrániť prostredníctvom sedimentačných filtrov na vodu

Na zachytenie nebezpečných dusičnanov a dusitanov vo vode slúžia vodné filtre s anexovou zmesou.