Ako vybrať zmäkčovač vody?
Až 90% slovenských domácností trpí tvrdou vodou spôsobujúcou vodný kameň. Najúčinnejším riešením je zmäkčovač vody, ktorý zníži tvrdosť vody a permanentne odstráni vodný kameň. Na trhu nájdete viacero druhov týchto zariadení: klasické katexové celodomové úpravne vody, katalytické a bezelektrické zmäkčovače vody alebo malé polyfosfátové filtre na konkrétne spotrebiče v domácnosti (napr. práčka, umývačka riadu).
Norma pre tvrdosť pitnej vody je stanovená Nariadením vlády č. 496/2010 Z.z. na 6 – 28°dH. Avšak vodný kameň sa začína tvoriť už pri 7°dH a môže spôsobiť nemalé škody od zvýšených nákladov na čistiace prostriedky a energie, zníženie účinnosti vykurovacích zariadení, až po poškodenie spotrebičov a ďalších úpravovní vody v domácnosti. Preto je pri zvýšenej tvrdosti vody takmer nevyhnutné zvoliť vhodný zmäkčovač vody.
Aké faktory ovplyvňujú výber zmäkčovača vody?
- Vstupná tvrdosť vody
Hodnotu tvrdosti vstupnej neupravenej vody zistíte jednoducho prostredníctvom rozboru vody v akreditovanom laboratóriu alebo spoločnosti, ktorá sa zaoberá úpravou vody. Prípadne si môžete zakúpiť sadu na meranie tvrdosti vody (nemecké kvapky) a zistiť tvrdosť vašej vody svojpomocne.
- Veľkosť objektu a počet osôb v domácnosti
Je samozrejmé, že je rozdiel pri zmäkčení tvrdej vody v byte pre dve osoby a dvojgeneračnom dome so 6 členmi domácnosti alebo veľkej priemyselnej prevádzke. Na základe priemernej spotreby vody, ktorú počet osôb v domácnosti využije, je možné zvoliť vhodné zariadenie na úpravu vody.
Dôležitým parametrom je aj okamžitá spotreba vody, t.j. aké najväčšie množstvo vody spotrebuje objekt naraz, keďže zmäkčovač vody pracuje na báze prietoku. Na základe veľkosti objektu a spotreby vody je možné vybrať zariadenie s primeraným objemom. Pri menších domácnostiach je to cca. 10-20 litrov živice, pre väčšie domácnosti/prevádzky alebo v prípade, že je vstupná tvrdosť vody nad 20°dH, sú odporúčané zariadenia s vyšším objemom živice.
- Spotreba soli
Životnosť katexovej živice v zmäkčovači vody je individuálna – výrobca udáva minimálne 5 rokov, avšak zo skúseností môžeme povedať, že je to zvyčajne 10 až 15 rokov. Je však potrebná jej regenerácia prostredníctvom tabletovanej soli, ktorá prebieha v noci a nenarúša tak využívanie vody počas dňa.
Počas regenerácie sa prepláchne katexová zmes soľným roztokom, vďaka čomu je vyplavený nahromadený vápnik a horčík (látky spôsobujúce tvrdosť vody a vodný kameň) do odpadu. Zmes je opätovne nasýtená sodíkom a proces zmäkčovania vody prebieha ďalej.
Mohlo by vás zaujímať
- Zmäkčovače vody žiadnym spôsobom nenarúšajú kvalitu vody a neodstraňujú z vody žiadne minerály. V prípade katexovej živice sú len vymenené ióny vápnika a horčíka za ióny sodíka. Použitie zmäkčovača vody je teda bezpečné aj pre pitnú vodu, o čom svedčia atestácie a skúšky vykonané EÚ.
- Použitie zmäkčovača vody je bezproblémové aj v prípade ČOV (čističky odpadových vôd).
- Zariadenie sa montuje na hlavný prívod vody do domu/objektu – najčastejšie je to pivnica, prípadne šachta. Dôležité je, aby v nej nebolo vlhko, nemrzlo a bol tu zavedený odpad a elektrická energia (okrem bezelektrických zmäkčovačov vody).
- Odber elektrickej energie pri zmäkčovačoch vody je minimálny a slúži len na pohon riadiacej jednotky.
- Údržba zmäkčovača vody predstavuje pravidelné dosypávanie tabletovanej soli a minimálne raz ročne je odporúčaná dezinfekcia a pretesnenie zariadenia, kontrola riadiacej jednotky a taktiež výmena filtračných vložiek v predfiltroch. Pravidelný odborný servis zmäkčovačov vody vo väčšine prípadov poskytujú spoločnosti distribuujúce tieto zariadenia.
- Dôležitá je aj mechanická, prípadne uhlíková predfiltrácia, ktorá ochráni zmäkčovač vody pred sedimentami (piesok, hrdza, úlomky potrubia...) či inými nečistotami a zaručí jeho bezproblémové fungovanie, keďže na mechanické poškodenie sa vo väčšine prípadov záruka nevzťahuje.
Nákupného poradcu dodal: cistavoda.sk